Plastic Bottle Caps
We are the prominating manufacturer and supplier of Plastic Bottle Caps.
PET Plastic Cosmetic Bottles
Approx. Price: Rs 5 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Adeshwar |
| Usage | Cosmetics |
| Cap Type | Screw Cap |
| Material | PET |
We are an acclaimed entity, engaged in offering a wide range of
PET Plastic Cosmetics Bottles.Capacity:
Approx. Price: Rs 2 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Type | Seal Caps |
| Usage/Application | Bottles |
| Material | Plastic |
| Shape | Circle |
| Packaging Type | Packet |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are offering an excellent range of
Bottle Caps. Our offered bottle caps are available in all sizes to suit different bottles. The given bottle caps are manufactured by using top quality plastic & advance techniques keeping in mind the market guidelines. Our patrons can avail these bottle caps in proper packaging in bulk order.
Features:
- Sturdiness
- Enhanced durability
- Heat resistance
Approx. Price: Rs 1 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Neck Size | 30 mm |
| Type | Flip Top Caps |
| Color | White |
| Usage/Application | Juice |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
Our in-depth knowledge and industrial expertise enable us to offer a distinguished range of
Plastic Bottle Caps. This bottle cap is checked in terms of quality in order to dispatch a flawless range. Offered bottle cap is manufactured by high grade plastic and modern techniques. The given bottle cap is available in different sizes according to the client’s requirements.
Features:
- Maximum strength
- Spacious
- Excellent durability
Lids Bottle Caps Closures
Approx. Price: Rs 2 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Design | Screw Cap |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Caps Closure |
| Caps With Handles | No |
We are leading manufacturer of Lids Bottle Caps Closures and we looking buyer of Lids Bottle Caps Closures from all over india.
Approx. Price: Rs 75 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Color | Multi Color |
| Brand | Keepet |
| Packaging Type | Packet |
| Dimensions | 28 MM |
| Neck Size | 28, 38 MM |
| Material | HDPE |
Our company is counted among the leading companies involved in manufacturing and supplying of a comprehensive range
Pharma Bottles and Cap Can be customized as per the needs and preferences of our customers.
Approx. Price: Rs 2 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Color | Yellow |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Plastic Bottle |
| Material | Plastic |
| Brand | Adeshwar |
| Country of Origin | Made in India |
| Cap Type | Screw Cap |
Our company is counted as one of the leading companies involved in manufacturing and supplying widespread
Bottle Cap Closures
Approx. Price: Rs 2 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | Muti |
| Material | PET |
| Brand | Keepet |
| Usage/Application | Shampoo,sanitizer,oil etc |
Our company is counted as one of the leading companies involved in manufacturing and supplying widespread
Flip Top Caps
100ml Plastic Cosmetics Bottles
Approx. Price: Rs 5 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Keepet |
| Industry | Cosmetics |
| Cap Size | 30 mm |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Product Color | Golden |
| Material | Plastic |
We are an acclaimed entity, engaged in offering a wide range of
100ml Plastic Cosmetics Bottles. Our cosmetics bottles are widely used in cosmetic and chemical industries for filling and packing shampoos, lotions and oils. We provide these cosmetics bottles in numerous sizes customized options for meeting the demand of customers. Also, our offered cosmetics bottles are well tested on several parameters by our quality controllers in order to ensure its flawlessness.
Liquid Spray Cosmetic Bottles
Approx. Price: Rs 8 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Cosmetics |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Brand | Adeshwar |
We are an acclaimed entity, engaged in offering a wide range of
Liquid Spray Cosmetic Bottles.Features:
- High durability
- Recyclable
- Lightweight
Approx. Price: Rs 2 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Color | Red, Yellow, Orange |
| Brand | Adeshwar |
| Neck Diameter | 30 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Red, Yellow, Orange |
| Industry | Food / Pharma / Cosmetics |
| Product Material | PET |
As per the variegated requirements of our clients, we are offering a broad collection of
CTC Cap. This bottle cap is manufactured by using top notch material and contemporary technologies, following the set standards of the industry.
Approx. Price: Rs 4 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Neck Size | 30 mm |
| Type | Seal Caps |
| Color | Red |
| Usage/Application | Fridge Bottle |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Is It Recyclable | Non Recyclable |
We are dedicatedly engaged in offering a commendable range of
Cosmetic Bottle Caps. This bottle cap is available in customized options as per the demand of market. Offered bottle cap is acclaimed in the market for its easy opening & closing after fitted on bottles. Our offered bottle cap is manufactured by optimum quality plastic as per the set standard. The bottle cap offered by us is available with us in different sizes & thickness.
Features:
- Flawlessly finished
- Leak proof nature
- Maintenance free